Ads 468x60px

.

05 września 2016

Jak wybrać konto maklerskie by zacząć grać na giełdzie

W poprzednim wpisie podpowiadałem Wam jakie kroki należy wykonać aby rozpocząć swoją przygodę z rynkiem kapitałowym. Dziś w ramach uzupełnienia tego tematu dorzucam mini poradnik dotyczący rachunków maklerskich. Jakie powinno być idealne konto inwestycyjne? Czy należy za nie płacić? Na co zwrócić uwagę podczas otwierania tego produktu? Zapraszam do lektury :)

Inwestowanie na rynku kapitałowym wymaga wiedzy i doświadczenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że równie ważnym elementem jest posiadanie dobrego rachunku maklerskiego. Wynika to z faktu, że odpowiednio dobrane konto jest jak wysokiej jakości narzędzie. To przy jego użyciu będziemy bowiem składać i zarządzać zleceniami, obserwować wykresy czy też śledzić news'y finansowe. Tym samym na pytanie jakie powinno być dobre konto maklerskie odpowiadam że:

- intuicyjne - mam tu na myśli głównie wygląd i sposób obsługi platformy inwestycyjnej. Warto sprawdzić czy wszystko jest dla nas czytelne i zrozumiałe. Podkreślam, że ta cecha jest naprawdę bardzo ważna, gdyż w chwili składania zlecenia trudno nam będzie znaleźć czas na błądzenie po zakładkach w celu ustawienia np. STOP LOSS. Przejrzystość to podstawa.

- prowadzone przez dobry dom maklerski - fajnie by było, aby rachunek maklerski był prowadzony przez podmiot cieszący się ugruntowaną pozycją na rynku. Co więcej, dobrze aby posiadał on sprawdzone zaplecze front i back office, które wspiera inwestora w jego codziennych zmaganiach rynkowych. Jako wsparcie rozumiem tu szybkie rozwiązywanie problemów związanych z samą platformą, dostęp do szkoleń związanych z rynkiem finansowym oraz możliwość zapoznawania się z codziennymi materiałami analitycznych tworzonymi przez ekspertów danego biura.

- z dostępem do nowoczesnych narzędzi - dobry rachunek maklerski powinien oferować nie tylko możliwość składania zleceń i śledzenia notowań giełdowych w czasie rzeczywistym. Ważnym elementem jest jeszcze dostęp do skanerów rynku, narzędzi do analizy technicznej, alertów itp. Oczywiście w świecie tak szybko rozwijającej się technologii wszystkie te udogodnienia powinny być dostępne we wszystkich możliwych kanałach - telefon, Internet, mobilnie.

- umożliwiające inwestowanie w dużą liczbę instrumentów - z racji tego, że nasz rodzimy rynek kapitałowy nie jest zbyt "rozwinięty" (niskie obroty, mało ofert pierwotnych, ciągły marazm na indeksach) - dobry rachunek maklerski powinien oferować klientowi dostęp do innych instrumentów finansowych. I nie chodzi tu tylko o granie na walutach czy CFD, ale o możliwość zawierania transakcji na bardziej płynnych rynkach tj. Niemcy, USA czy Wielka Brytania. Pamiętajcie większa liczba instrumentów to lepsza dywersyfikacja oraz więcej możliwości inwestycyjnych.

- tanie - choć ten element w większości przedmiotów jest dość istotny, to w przypadku kont maklerskich odgrywa on drugorzędną rolę. W mojej ocenie opłaty i prowizje nie są ważne dla przeciętnego inwestora - no chyba, że zamierza on być mocno aktywnym daytraderem, który wykonuje mnóstwo operacji. Poza tym większość biur maklerskich działających na terenie naszego kraju stosuje bardzo podobne taryfy opłat i prowizji. Elementem zasługującym na wyróżnienie może być brak opłaty za prowadzenie danego konta.

I to chyba najważniejsze elementy jakimi powinien charakteryzować się dobry rachunek maklerski. Oczywiście można wnikać w niuanse dotyczące większych szczegółów, ale w mojej ocenie nie ma to sensu. Najlepszą metodą sprawdzenie czy dane biuro Wam odpowiada czy też nie jest otwarcie konta demo i krok po kroku przejrzenie jego funkcjonalności. W ten sposób sami sprawdzicie czy dana platforma jest po prostu dla Was odpowiednia.

Pozdrawiam i do następnego... wpisu
Jacek

11 komentarzy:

 1. Jak urządzić wnętrza mieszkań w stylu rustykalnym? Macie jakieś rady?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że dla laika to bardzo fajny wpis. Bardzo zgrabnie pozwala się odnaleźć w temacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny artykuł szczególnie dla początkujących. Zostały tu ujęte najważniejsze podstawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, podstawy są najprzydatniejsze dla osób które dopiero zaczynają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam nawet, ze istnieją takie konta jak konta maklerskie, muszę przyjrzeć się im bliżej

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące są te rachunki maklerskie, dziękuję za informację. Przyda się na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam mieszane uczucia.. raz już przegrałem na giełdzie sporo pieniędzy..

  OdpowiedzUsuń
 8. Super poradnik, z pewnością za jakiś czas skuszę się i założę własne konto. Zacznę grać na giełdzie i, mam nadzieję, wyjdę z tego z zyskiem. Na razie jednak inwestuję w pożyczki pozabankowe, to także bardzo dochodowy sposób inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rady dość proste, ale wszystko fajnie zebrane ;) Przyda się

  OdpowiedzUsuń
 10. Gra na giełdzie z pewnością może być opłacalna, jednakże trzeba szczególnie uważać, gdyż całość działa w dwie strony – możemy zyskać, ale również stracić. Inna sprawa jeśli mamy zaufaną osobę, jednakże nigdy nie mam 100% zysku i nikt nam tego nie zapewni, że zyskamy, a nie stracimy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za artykuł, świetne rady :) Chcę zacząć swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie. Obecnie jestem na etapie zdobywania wiedzy. Przyglądam blogi, zamówiłem parę książek. Chcę się do tego dobrze przygotować.

  OdpowiedzUsuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates