Ads 468x60px

.

16 marca 2016

IKE obligacje, czy warto zaufać Państwu?

Jakiś czas temu na łamach mojego bloga pojawił się tekst poświęcony oszczędzaniu na emeryturę. Pisałem w nim o tym, że dzięki samodzielnemu odkładaniu pieniędzy możemy nieco przyspieszyć zakończenie naszej działalności zawodowej i wcześniej przejść na swoje własne świadczenie. Dziś w ramach rozwinięcia tamtego tematu opiszę Wam jeden z produktów służących nie tylko do gromadzenia nadwyżek finansowych, ale także pozwalający uniknąć podatku - IKE obligacje.

Zanim przejdę do wyrażania swojej opinii na temat IKE obligacje muszę się przyznać, że sam nie posiadam takiego produktu, choć z coraz większym zainteresowaniem spoglądam w stronę takiego rozwiązania. Tym samym poniższy tekst będzie służył poszerzeniu mojej wiedzy w tym temacie. Przyjemnej lektury :)

Co to jest IKE?

IKE, czyli indywidualne konto emerytalne to jedno z rozwiązań funkcjonujących w ramach tzw. III filara, czyli produktów pozwalających na samodzielne odkładanie pieniędzy z myślą o emeryturze. Jego olbrzymią zaletą jest to, że zyski wypracowane na IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki). Dzięki temu znacząco zwiększa się rentowność naszych inwestycji. Oczywiście aby móc się cieszyć z takiego udogodnienia konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego:  
a) po osiągnięciu wieku 60 lat lub
b) nabyciu przez niego uprawnień emerytalnych i po ukończeniu 55 roku życia.


Dodatkowo, oszczędzający powinien spełnić jeden z dwóch warunków:
 
a) dokonywania wpłat na Konto IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, albo
b) dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.


Brzmi trochę zawile, więc tłumaczę. Po pierwsze, aby nie zapłacić podatku Belki musimy odkładać do 60 roku życia, no chyba, że uprawnienia emerytalne uzyskamy już w wieku 55 lat. Po drugie, oszczędzać na IKE musimy przynajmniej przez 5 dowolnych lat kalendarzowych, z tymże ponad połowa naszych pieniędzy na IKE musi zostać wpłacona nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o ich wypłatę.

Ważne jest także to, że indywidualne konta emerytalne mogą być prowadzone przez banki, fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe, domy maklerskie. Tym samym na rynku spotyka się IKE oferowane w formie rachunku oszczędnościowego (znam jeden fajny, więc go opiszę w kolejnym wpisie), inwestycji w fundusze, polisy ubezpieczeniowej oraz rachunku maklerskiego. Do wyboru do koloru :)

Wróćmy teraz do tego IKE Obligacje

IKE Obligacje to specjalny rodzaj IKE - mówię tak, ponieważ umożliwia on odkładanie pieniędzy wyłącznie w detalicznych obligacjach skarbowych. Do wyboru mamy papiery o dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnim okresie zapadalności. Ich aktualne oznaczenia i oprocentowanie wygląda tak:

- DOS - obligacje dwuletnie ze stałym oprocentowaniem równym 2 proc.

- TOZ - obligacje trzyletnie, których oprocentowanie w pierwszym okresie (pół roku) wynosi 2,10 proc., a potem jest równe stopie WIBOR6M

- COI - obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 2,30 proc. w pierwszym roku a potem ustalane jako suma wskaźnika inflacji i marży równej 1,25 proc.

- EDO - obligacje dziesięcioletnie, których oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 2,50 proc. a potem jest sumą wskaźnika inflacji i marży równej 1,50 proc.


Warto wiedzieć, że co miesiąc w sprzedaży pojawiają się nowe serie wspomnianych obligacji. Tym samym przedstawione powyżej warunki mogą ulec zmianie.

Gdzie otworzyć IKE Obligacje?

Umowę o prowadzenie IKE Obligacje można zawrzeć w oddziałach PKO BP oraz w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego tego banku.

Limit wpłat na IKE, czyli ile mogę oszczędzać?

Wysokość wpłat na IKE w 2016 roku wynosi 12165 złotych. Co ważne, wspomniana kwota to trzykrotność prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia jakie wystąpi w naszym kraju w najbliższym roku. Informację o wysokości wpłat podaje do publicznej wiadomości Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w grudniu roku poprzedniego.

Z punktu widzenia osoby zainteresowanej lub posiadającej już IKE ważne jest, że powyższa kwota nie musi być wpłacona jednorazowo. To klient sam decyduje zarówno o lokowanej sumie, jak i częstotliwości wpłat na IKE. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku IKE Obligacje zasilenie powinno być wielokrotnością 100 złotych - tyle bowiem wynosi cena emisyjna jednej obligacji (w przypadku zamiany 99,90 zł).

IKE Obligacje opłaty

No i teraz dochodzimy do miejsca, które nie do końca mi się podoba. Od drugiego roku, licząc od otwarcia IKE Obligacje naliczane są opłaty. Ich wysokość "startuje" od 0,16 proc. wartości nominalnej zgromadzonych na IKE obligacji w drugim roku, po czym obciążenie to sukcesywnie maleje osiągając w ósmym roku poziom 0,10 proc.

Może powyższe opłaty nie są najwyższe, ale jakby nie było wpływają na nasz zarobek. Zakładając, że co roku stan naszego rachunku będzie wzrastał o 10 tys. złotych, to w pierwszych 10 latach od założenia IKE (stosując bardzo uproszczone obliczenia) uda nam się uzbierać 100 tys. złotych. W tym czasie obsługa naszego IKE pochłonie kwotę w wysokości ponad 600 złotych (dokładnie 617 złotych). Całkiem sporo prawda?

Podsumowanie

IKE Obligacje wydaje się dobrym rozwiązaniem do oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Z rozwiązania tego powinny skorzystać osoby, które ponad wszystko inne cenią sobie bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy (kupujemy detaliczne obligacje skarbowe) i mają sentyment do banku PKO BP. 

Czy jednak sam bym wybrał takie IKE do budowania kapitału na przyszłość? Raczej nie. Moja odpowiedź wynika z tego, że bardziej mi zależy na większym wyborze instrumentów, które mógłbym nabywać - obligacje hurtowe, korporacyjne, miast czy nawet akcje (teraz już wiecie jakie IKE mnie interesuje - kiedyś na pewno je opiszę :) A tymczasem:

Zalety IKE Obligacje: 
- inwestujemy w najbezpieczniejsze instrumenty na rynku - obligacje skarbowe,
- rachunek prowadzony przez największy bank w Polsce - PKO BP
- łatwy dostęp do naszych pieniędzy - duża sieć placówek, Internet

Wady IKE Obligacje: 

- niskie oprocentowanie obligacji,
- opłaty za przechowywanie papierów,


Pozdrawiam Was serdecznie i pamiętajcie jeśli macie pytania, to zawsze jestem do Waszej dyspozycji,

Jacek

3 komentarze:

 1. Ja ostatnio skusiłem się na inwestycje alternatywną w postaci dobrego wina :) Dostałem po okazyjnej cenie więc już jestem na plusie i to dużo. Państwu bym nie zaufał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w jaki sposób dokonałeś transakcji?

   Usuń
 2. Wino zwłaszcza dobre, to najlepiej jest wypić :) A co do obligacji Skarbu Państwa - zawsze warto o ile oprocentowanie jest przyzwoite

  OdpowiedzUsuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates