Ads 468x60px

.

23 marca 2016

Emerytura od banku, czyli IKE w rachunku oszczędnościowym

Po ostatnim wpisie, w którym mówiłem Wam o IKE Obligacje przyszła pora na kolejny artykuł poświęcony oszczędzaniu na emeryturę. Dziś (tak jak obiecałem w poprzednim tekście) przyszła pora na IKE w Banku Millennium, które jest prowadzone w ramach konta oszczędnościowego. Dlaczego wybrałem akurat ten produkt? Ano dlatego, że uważam go za jedno z najlepszych tego typu rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Zapraszam do lektury :)

Temat oszczędzania na emeryturę na dobre zagościł w naszym społeczeństwie. Nie ma dnia, abym nie trafił na tekst, komentarz czy wpis na blogu poświęcony właśnie tej tematyce. W sumie to nic w tym dziwnego: skoro liczba mieszkańców naszego kraju drastycznie maleje - to w przyszłości nie będzie komu "pracować" na nasze świadczenia. Dlatego niezwykle ważne jest aby samemu oszczędzać pieniądze, które za 20 czy 30 lat wykorzystamy jako wsparcie naszych budżetów domowych.

Jednym z rozwiązań, które możemy wykorzystać do regularnego odkładania pieniędzy są Indywidualne Konta Emerytalne. Nie będę się rozpisywał na temat tego czym są takie rachunki, ponieważ zrobiłem to już w poprzednim wpisie.

W ramach przypomnienia dodam tylko, że w tym roku limit wpłat na IKE to 12165 złotych, a zyski wypracowane na takich kontach są zwolnione z podatku Belki.

IKE w Banku Millennium czy warto?

Bank Millennium posiada w swojej ofercie dwa rodzaje rachunków emerytalnych. Pierwszy z nich jest prowadzony w ramach funduszy inwestycyjnych, a drugi to IKE konto oszczędnościowe. W tym tekście skupiam się właśnie na nim.

IKE konto oszczędnościowe w Banku Millennium to nic innego jak rachunek oszczędnościowy, na którym możemy gromadzić swoje nadwyżki finansowe. Jego oprocentowanie wynosi 3 proc. netto w skali roku dla kwoty w wysokości powyżej 100 złotych. Warto zauważyć, że owe 3 proc. netto to tyle samo co 3,70 proc. brutto, więc oprocentowanie tego IKE jest więcej niż zadowalające.

Niestety należy pamiętać, że powyższe oprocentowanie jest wartością zmienną, czyli może ono zostać obniżone przez Zarząd banku. Na stronie Banku Millennium widnieje zapis, że zależy ono od aktualnych warunków rynkowych. No ale z drugiej strony patrząc na świecie nic nie jest pewne, prawda?

Ile kosztuje IKE w Banku Millennium?

Za prowadzenie wspomnianego produktu nie są pobierane żadne opłaty, a pieniądze na nim ulokowane podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (gwarancja do równowartości 100 tys. euro).

Pewnym minusem może być roczna kapitalizacja odsetek, która jak wiadomo negatywnie wpływa na osiąganą stopę zwrotu, ale myślę że nie jest to zbyt duża wada i można ją spokojnie "darować".

Ważną kwestią jest jeszcze to, iż IKE rachunek oszczędnościowy w Banku Millennium można otworzyć wyłącznie posiadając w tej instytucji konto osobiste (tak mi powiedziała Pani z infolinii). Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Po pierwsze możemy na bieżąco monitorować stan swoich oszczędności emerytalnych, a po drugie ROR dostępny w Banku Millennium to naprawdę dobry produkt.

Miałem przyjemność opisać go już na swoim blogu jakiś czas temu i nadal uważam, że to instrument warty uwagi. Dokładny opis znajdziecie TUTAJ (sprawdziłem - dane zawarte w artykule są nadal aktualne).

IKE czy warto?

Indywidualne konto emerytalne to dobry pomysł na długoterminowe oszczędzanie. Kluczową rolę w tym zdaniu ma jednak słowo - "długoterminowe". Nawet jeśli nie mamy zamiaru oszczędzać tak długo, to perspektywa unikania podatku brzmi zachęcająco.

Warto jeszcze dodać, że pieniądze zgromadzone na IKE podlegają dziedziczeniu. W każdej chwili możemy wskazać osobę uposażoną, która w przypadku naszej śmierci odzyska wpłacone na IKE pieniądze.

Obecnie sam noszę się z zamiarem otwarcia IKE. Tak już wspomniałem w poprzednim wpisie zależy mi na samodzielnym decydowaniu jakie instrumenty będę nabywał (choć to jeszcze nie przesądzone). Przyznam się, że pisząc dla Was drugi artykuł na ten temat sam poszerzam swoją wiedzę w tym zakresie. Do podjęcia ostatecznej decyzji jeszcze nie dojrzałem - jak to zrobię, to z chęcią się z Wami podzielę moim dokonaniem.

A Wy macie już IKE? Jakie instrumenty wykorzystujecie do długoterminowego oszczędzania? Zapraszam do komentowania :)

Pozdrawiam, Jacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates