Ads 468x60px

.

12 maja 2015

Konkret w meloniku, czyli o tym jak Alior ubiera Meritum

Dawno na moim blogu nie pisałem o kontach osobistych, więc dziś postanowiłem naprawić ten błąd. Bądź co bądź, ale to właśnie ROR jest przecież pierwszym produktem finansowym z jakim mamy styczność. To na niego wpływa nasze wynagrodzenie, z niego robimy przelewy, zakładamy lokaty itd. Ale nie o tym chciałem mówić.

Do stworzenia tego tekstu skłoniłem się sam. TAK SAM, gdyż konto które chcę opisać pośrednio dotyczy mojej osoby. Jak wiecie od wielu lat jestem aktywnym klientem Meritum Banku. Niestety podmiot ten pomału zmienia swoje główne szaty i przymierza się do założenia melonika. Dla niewtajemniczonych - Meritum zostało kupione przez Alior Bank.

Na efekty, jeszcze nie do końca zamkniętego połączenia, nie trzeba było długo czekać. Po pierwsze, oprocentowanie lokat zostało delikatnie mówiąc „dostosowane” do warunków Aliorowych, czyli spadło. Po drugie, w ofercie pojawiło się Konto z Gwarancją będące lustrzanym odbiciem Konta Wyższej Jakości dostępnego w Alior Banku.

I ja właśnie w sprawie tego konta :)

Konto z Gwarancją to nic innego jak zwykły rachunek bankowy, za prowadzenie i użytkowanie którego Meritum obiecuje nie pobierać żadnych opłat przez okres 5 lat licząc od daty zawarcia umowy rachunku. Co ważne, taka obietnica dotyczy także: wydania i używania karty debetowej, wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie, krajowych przelewów internetowych i natychmiastowych, zleceń stałych i wielu innych operacji - ogólnie można powiedzieć wszystkiego.

Niestety taka obietnica nie jest za darmo!!! W zamian Meritum oczekuje comiesięcznych wpływów na wspomniany rachunek kwoty minimum 2 500 zł (z innego banku lub rachunku firmowego klienta) lub też dokonywania transakcji bezgotówkowych kartą debetową na sumę 700 zł. Moim zdaniem są to dość duże wymagania, jak na konto przeznaczone dla Kowalskiego.

W miesiącu, w którym żaden z powyższych warunków nie zostanie spełniony podmiot ten pobierze od klienta opłatę w wysokości 12 zł. Jasno, przejrzyście, idealnie - prawda?

Wszystko dobrze, ale co ze starymi rachunkami?

Obecnym klientom Meritum Bank umożliwia darmową konwersję (zamianę) posiadanych przez nich ROR-ów na Konto z Gwarancją - to bardzo ładny gest, gdyż znam instytucje, w których taka opcja jest dodatkowo płatna.

Na szczęście dla osób niezdecydowanych operacja zamiany nie jest obowiązkowa.
Ja na przykład postanowiłem nie zmieniać swojego starego rachunku. W aktualnej taryfie opłat i prowizji nie znalazłem bowiem żadnych obciążeń, które będę ponosił za swoje obecne konto. Wynika to z faktu, że z rachunku w Meritum Banku korzystam wyłącznie przy użyciu Internetu a wszystkie operacje wykonuję zdalnie. Do tego nie posiadam karty debetowej, która to od 1 czerwca stanie się płatną atrakcją (6 zł opłata stała).

Co więcej, od października br. Meritum Bank będzie naliczał opłatę dodatkową za korzystanie ze wspomnianego plastiku w wysokości 8 zł. Będzie ona pobierana, gdy na naszym koncie bank nie odnotuje odpowiedniego zasilenia w kwocie:

- dowolnej, gdy wpływ pochodzi z tytułu wynagrodzenia, stypendium, renty lub emerytury,

- min. 2 000 zł, gdy przelew „przyjdzie” z innego banku lub rachunku firmowego klienta

Podsumowanie

Nowe konto dostępne w ofercie Meritum Banku wydaje się być bardzo ciekawą propozycją dla osób, którym zależy na zupełnie darmowym koncie osobistym. Gwarancja nienaliczania żadnych opłat i to przez okres 5 lat na pewno mocno działa na wyobraźnię. Trzeba jednak zaznaczyć, że ogólna euforia nieco opada, gdy spojrzymy na warunki dzięki którym owy rachunek jest darmowy (zasilenie kwotą 2500 zł lub płatność kartą na 700 zł). Nie oszukujmy się, ale przy takich obostrzeniach Konto z Gwarancją na pewno nie jest skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Pewnym mankamentem jest jeszcze to, że w ofercie Meritum Banku nie znajdziecie aktualnie żadnego innego rachunku.

A Wy w jakich bankach posiadacie swoje ROR-y? Jesteście z nich zadowoleni? 

Zapraszam do komentowania, Jacek

4 komentarze:

 1. jak da mnie to dobra oferta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy co kto lubi i czy jest w stanie spełniać wymagania. Produkt sam w sobie nie jest zły :)

   Usuń
 2. Jeśli ktoś bez problemu spełnia wymagania to oferta może faktycznie okazać się atrakcyjna. Dla mnie te wymogi nie są takie fajne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takimi wymaganiami ten rachunek na pewno nie jest dla każdego - wg mnie to taka wstępna segmentacja klientów.

   Usuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates