Ads 468x60px

.

23 kwietnia 2015

Zakaz zamrażania, czyli gdzie oszczędzać pieniądze?


Choć tytuł dzisiejszego postu może się kojarzyć ze sposobem przechowywania żywności, to w rzeczywistości dotyczy oszczędzania pieniędzy. Mówiąc dokładniej to stanowi podpowiedź dla wszystkich oszczędzających, aby nie blokowali oni swoich środków na długoterminowych lokatach. Dlaczego owe zamrażanie w obecnej sytuacji rynkowej jest złe?

Nie dalej jak tydzień temu (dokładnie w ubiegłą środę) Narodowy Bank Polski pozostawił ogłaszane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podjęta decyzja była zgodna z przewidywaniami większości analityków, ponieważ już w marcu nasz bank centralny ostro ściął poziom tego parametru i pole do dalszych obniżek uległo znacznemu ograniczeniu.

Jak doskonale wiadomo niskie stopy procentowe wpływają na spadek oprocentowania produktów depozytowych oferowanych przez banki. W dzisiejszym wpisie postanowiłem więc (jak co miesiąc) sprawdzić, w której instytucji warto jeszcze gromadzić nasze ciężko zarobione pieniądze. Analizie poddałem krótkoterminowe lokaty bankowe na kwotę 10 tys. złotych oraz konta oszczędnościowe.  

Dlaczego krótkoterminowe? Ano dlatego, że w chwili obowiązywania niskich stóp procentowych lepszym rozwiązaniem dla klienta jest trzymanie swoich pieniędzy zawsze pod ręką i przerzucanie ich pomiędzy względnie atrakcyjnymi produktami niż blokowanie ich na dłuższy okres.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe znajdziemy w:

Najlepsze krótkoterminowe lokaty bankowe na kwotę 10 tys. złotych
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Okres trwania lokaty
Uwagi
Deutsche Bank
db Lok@ta
5,00%
2 m-ce
Tylko dla nowych klientów (konto – TAK)
Idea Bank
Lokata HAPPY
4,00%
3 m-ce
Tylko dla nowych klientów (konto – NIE)
mBank
3-miesięczna lokata dla nowych klientów
4,00%
3 m-ce
Tylko dla nowych klientów (konto – TAK)
Raiffeisen Polbank
Lokata Mobilna
4,00%
3 m-ce
Wymagane konto – TAK)
BGŻOptima
Lokata Bezkarna
4,00%
3 m-ce
Tylko dla nowych klientów - wymaga otwarcia konta oszczędnościowego
Meritum Bank
Lokata Start
4,00%
2 m-ce
Tylko dla nowych klientów (konto – TAK)
BIZ Bank
Smart Lokata na powitanie
4,00%
na 1 lub 2 m-ce
Tylko dla nowych klientów (konto – NIE)


Najlepsze krótkoterminowe depozyty są oprocentowane na 4 proc. w skali roku. Takie produkty oferują między innymi w BIZ Bank, Idea Bank, mBank, Raiffeisen Polbank, BGŻ Optima oraz Meritum Bank. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko dwie pierwsze wymienione instytucje nie wymagają od klienta założenia konta osobistego. W pozostałych przypadkach taka operacja jest niestety obligatoryjna.

Moją szczególną uwagę przykuła db Lok@ta dostępna w Deutsche Banku. Jako jedyny z przedstawionych depozytów jest ona oprocentowana na 5 proc. w skali roku, ale też wymaga ROR.

Najlepsze konta oszczędnościowe można znaleźć w:

  Najlepsze konta oszczędnościowe dla kwoty 2 tys. zł,
okres oszczędzania 1 miesiąc
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
Idea Bank
Konto Zyskowne
4,00 %
5,40 zł
tak
Getin Noble Bank
Konto Oszczędnościowe  
4,00 %
5,40 zł
tak
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
3,50 %
4,73 zł
tak
Bank Smart
Konto SMART Procent
3,00 %
4,05 zł
tak
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe 
3,00 %
4,05 zł
tak
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus / Konto Smart Saver
3,00 %
4,05 zł
tak
BGŻ Optima
Konto BGŻ Optima – oferta dla nowych środków
3,00 %
4,05 zł
nie
Bank BPH
Pracowite Konto Oszczędnościowe
3,00 %
4,05 zł
tak


Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe są dostępne w Idea Banku oraz w Getin Banku. Ich oprocentowanie wynosi co prawda 4 proc. w skali roku, ale maksymalnie można na nich ulokować tylko 10 tys. złotych. Co więcej, uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania wymaga odpowiedniej aktywności klienta (zasilanie ROR, transakcje kartą itd.).

Na trzecim miejscu na podium znalazło się konto Orange Finanse z oprocentowaniem równym 3,50 proc. w skali roku. Należy jednak mieć na uwadze, że na tym rachunku, podobnie jak we wcześniej opisanych przypadkach również można ulokować maksymalnie 10 tys. złotych.

Tuż za pierwszą trójką znalazły się produkty Banku SMART (Konto SMART Procent) Konto Oszczędnościowe oferowane przez Bank Millennium, Otwarte Konto Oszczędnościowe od ING Banku Śląskiego, Pracowite Konto Oszczędnościowe z BPH oraz Konto BGŻ Optima. Ich oprocentowania w skali roku wynoszą równe 3 proc. Niestety tak, jak w przypadku rachunków opisanych powyżej, w celu uzyskania tak wysokiego oprocentowania konieczne jest otworzenie przez klienta kont osobistych lub innych rachunków oszczędnościowych (ING).

Nie jest dobrze - tak w skrócie można ocenić aktualną ofertę produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki. Ilość rozwiązań pozwalających na naprawdę efektywne pomnażanie pieniędzy staje się coraz bardziej ograniczona. No cóż, ale taki mamy klimat ;)

Pozdrawiam serdecznie, Jacek

5 komentarzy:

 1. Dziwi mnie, że Deutche Bank ma tak dobrą ofertę lokat i znalazł się na szczycie, ponieważ z tego co ostatnio czytałem bank ten rozczarowywał bardzo wielu klientów. Może postanowili coś zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. db Lok@ta jest już oferowana od dawna. Niestety można z niej skorzystać tylko jeden raz.

   Usuń
 2. W sumie niektóre lokaty są faktycznie jak zamrażarki na których nic się nie zyskuje. Najlepiej ładować pieniądze na krótkie lokaty które są dobrze oprocentowane. Żeby móc szybko rozporządzać swoimi pieniędzmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dzisiejszych czasach roczna lokata jest traktowana jako długoterminowa. Dla większości osób liczy się wyłącznie płynność, czyli posiadanie stałego dostępu do swoich pieniędzy.

   Usuń
 3. Pieniądze warto oszczędzać w takich bankach, które oferują nam jak najkorzystniejsze oprocentowanie. Skoro chcemy już oszczędzać, to najlepiej jak z największymi efektami. Wtedy jest szansa na potencjalnie największy zysk.

  Pozdrawiam i zapraszam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

  OdpowiedzUsuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates