Ads 468x60px

.

19 stycznia 2015

Dla ceniących płynność – ranking kont oszczędnościowych styczeń 2015


Dokładnie cztery dni temu na ramach mojego bloga zamieściłem ranking najlepszych lokat bankowych opiewających na kwotę 5 tys. złotych. Dziś postanowiłem podzielić się z Wami zestawieniem atrakcyjnych kont oszczędnościowych. Zapraszam do analizy.

Zanim zamieszczę stosowną tabelę, chciałbym Wam powiedzieć dlaczego konta oszczędnościowe to naprawdę fajne produkty służące do gromadzenia oszczędności. Oto pięć argumentów przemawiających za tymi instrumentami:

-po pierwsze: są one równie wysoko oprocentowane jak lokaty (oczywiście tylko te najlepsze rachunki),

-po drugie: umożliwiają stały dostęp do zgromadzonych na nich pieniędzy, klient w każdej chwili może wypłacić swoje oszczędności (choć należy pamiętać, że tylko jeden przelew wychodzący w miesiącu jest darmowy),

-po trzecie: w zdecydowanej większości banków są one otwierane i prowadzone zupełnie bez opłat,

-po czwarte: doskonale nadają się do regularnego odkładania pieniędzy (klient może na nie wpłacać pieniądze w dowolnym momencie),

-po piąte: w przeciwieństwie do lokat nie obowiązuje w nich minimalna kwota wpłaty.

Zobaczmy teraz jak wygląda ranking najlepszych kont oszczędnościowych:

  Najlepsze konta oszczędnościowe dla kwoty 2 tys. zł,
okres oszczędzania 1 miesiąc
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
Getin Noble Bank
Konto Oszczędnościowe  
4,00 %
5,40 zł
tak
Getin Online
Konto Oszczędnościowe  
4,00 %
5,40 zł
tak
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
4,00 %
5,40 zł
tak
Bank Smart
Konto SMART Procent
3,50 %
4,73 zł
tak
bossabank
Konto Oszczędnościowe Ekoprofit
3,50 %
4,73 zł
tak
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe 
3,30 %
4,45 zł
tak


Obecnie na rynku można znaleźć sześć rachunków oszczędnościowych z oprocentowaniem wyższym niż 3 proc. w skali roku. Co ciekawe dwa z nich są oferowane przez podmioty z grupy Getin Banku. Obydwa są oprocentowane na 4 proc. i wymagają założenia kont osobistych w tych instytucjach. Istotną rzeczą jest również to, że maksymalna kwota jaką można na nich ulokować to 10 tys. złotych.

Na trzecim miejscu w zestawieniu (również oprocentowana na 4 proc. w skali roku) znalazła się propozycja Orange Finanse, na której można ulokować również tylko 10 tys. złotych. Podobnie tak jak w przypadku Getinu, aby móc skorzystać z propozycji tego banku konieczne jest otwarcie ROR.

Kolejne miejsca w rankingu padły łupem bossabanku oraz Banku Smart. Konta oszczędnościowe oferowane przez te podmioty są oprocentowane na 3,50 proc. w skali roku. To co wyróżnia te propozycje na tle konkurencji, to kwota podlegająca wysokiemu oprocentowaniu. W obydwu tych przypadkach wynosi ona równe 50 tys. złotych. Niestety na tak atrakcyjne warunki mogą liczyć tylko posiadacze kont osobistych.

Stawkę zamyka Bank Millennium, który dla właścicieli Konta 360o przygotował specjalną ofertę rachunku oszczędnościowego oprocentowanego na 3,30 proc. w skali roku. Co ważne stawka ta dotyczy tylko nowych środków ulokowanych w tym banku, a ich poziom nie może przekroczyć 30 tys. złotych. Dla właścicieli innego rodzaju rachunku oprocentowanie wynosi 3,10 proc.

Konta oszczędnościowe to bardzo efektywne instrumenty służące do pomnażania naszych pieniędzy. Niestety jak wynika z powyższej analizy te najwyżej oprocentowane produkty wymagają założenia od klienta konta osobistego, co może stanowić pewne ograniczenie.  

A czy Wy założylibyście dodatkowy ROR, aby skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania innego produktu? Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam Jacek

2 komentarze:

  1. Ze względu na podpunkty, które wypisałeś wolę właśnie konta oszczędnościowe od lokat. Dla mnie ważne jest, że mogę dodawać oszczędności, wpłacać więcej kiedy mam takie środki. No i jak potrzebuję mogę wypłacić pieniądze. Jeżeli konto oszczędnościowe jest dobrze oprocentowane to nie widzę problemu, żeby założyć konto osobiste, aby móc z niego skorzystać. Oczywiści wszystko zależy od tego na jakich warunkach prowadzony by był rachunek osobisty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym sęk... Co z tego, że bank założy nam wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe jak będzie pobierał wysokie opłaty za ROR. Trzeba dobrze się zastanowić, bo mogą one "zjeść" cały zarobek wypracowany na naszych oszczędnościach.

      Usuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates