Ads 468x60px

.

08 grudnia 2014

Zawsze coś wymagają, czyli ranking lokat bankowych – grudzień 2014


Dzisiejszy wpis jest skierowany do osób posiadających nadwyżki finansowe. Wiem, że w okresie przedświątecznym sytuacja ta raczej nie występuje, ale może po otrzymaniu prezentów w postaci „gotówki” zgromadzicie już odpowiedni kapitał. Zapraszam zatem do szybkiej analizy…

Staram się przygotowywać rankingi lokat i kont oszczędnościowych zaraz po decyzji NBP dotyczącej stóp procentowych (ostatnia była w ubiegłą środę). Dzięki temu macie pewność, że przekazywane przeze mnie informacje uwzględniają już to wydarzenie. Nie jest bowiem tajemnicą, że każda zmiana stóp przez polski bank centralny znajduje swe odbicie w oprocentowaniu produktów finansowych (kredytów, lokat, kart kredytowych i kont oszczędnościowych).

Do rzeczy…

W związku z tym, że szykując się do świąt ponosimy duże wydatki - w dzisiejszym zestawieniu lokat uwzględniłem te opiewające na niską kwotę. Zobaczmy zatem, gdzie osoba dysponująca sumą 3 tys. złotych może je ulokować na najlepszych warunkach. Okres trwania badanych depozytów to 1, 3, 6 i 12 miesięcy.

Lokaty jednomiesięczne

Najlepsze lokaty na 3 tys. złotych,
okres oszczędzania 1 m-c
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
BIZ Bank
Smart Lokata na powitanie
4,40%
8,91 zł
nie
bossabank
EKOlokata Powitalna
3,60%
7,29 zł
tak
BOŚ BANK
EKOlokata bez Kantów
3,50%
7,09 zł
tak


W zestawieniu najlepszych lokat jednomiesięcznych na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta BIZ Banku. Oferowany przez ten podmiot depozyt jest oprocentowany 4,40 proc. w skali roku i nie wymaga od klienta założenia konta osobistego.

Kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio bossabank oraz BOŚ Bank. Depozyty dostępne w tych instytucjach są oprocentowane na 3,60 proc. i 3,50 proc. Niestety w każdym z nich konieczne jest posiadanie ROR.

Lokaty trzymiesięczne

Najlepsze lokaty na 3 tys. złotych,
okres oszczędzania 3 m-ce
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
Idea Bank
Lokata HAPPY
5,00%
30,38 zł
nie
BNP Paribas
Lokata Dobrze Procentująca
4,00%
24,30 zł
tak
BGŻOptima
Lokata bezkarna
4,00%
24,30 zł
tak
mBank
3 - miesięczna lokata dla nowych klientów
4,00%
24,30 zł
tak
Raiffeisen Polbank
Lokata mobilna
4,00%
24,30 zł
tak
BIZ Bank
Smart Lokata na powitanie
4,00%
24,30 zł
nie

Wśród lokat kwartalnych na uwagę zasługuje Lokata Happy w Idea Banku. Jest ona oprocentowana na 5 proc w skali roku, a jej założenie nie wymaga posiadania ROR. Niestety produkt ten jest adresowany tylko do nowych klientów tej instytucji, a maksymalna kwota jaką można na niej ulokować to 10 tys. złotych.

Na kolejnych miejscach uplasowały się BNP Paribas, BGŻOptima, mBank, Raiffeisen Polbank oraz BIZ Bank. Depozyty w tych instytucjach są oprocentowane na 4 proc. w skali roku. Niemniej tylko propozycja BIZ Banku nie zmusza klienta do otwarcia rachunku osobistego. W pozostałych instytucjach ten produkt jest obligatoryjny.

Lokaty półroczne

Najlepsze lokaty na 3 tys. złotych,
okres oszczędzania 6 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
BIZ Bank
Lokata BIZ PRO
3,30%
40,10 zł
tak
SK Bank
eLokata24
3,30%
40,10 zł
nie
BOŚ Bank
EKO Lokata Zielona
3,20%
38,88 zł
nie
SK Bank
Interlokata Standard - oprocentowanie zmienne
3,20%
38,88 zł
tak
GetinOnline
Lokata jak Marzenie
3,20%
38,88 zł
nie
Getin Noble Bank
e-Lokata Prosty Zysk
3,20%
38,88 zł
tak
BIZ Bank
Smart Lokata
3,20%
38,88 zł
nie

Najwyżej oprocentowane lokaty sześciomiesięczne można znaleźć w BIZ Banku oraz SK Banku. Są one oprocentowane na 3,30 proc. w skali roku. Ważne jednak jest, że w przypadku produktu w SK Banku klient nie musi posiadać rachunku bankowego w tej instytucji, co w BIZ Banku jest już wymagane.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły depozyty oferujące 3,20 proc. w skali roku. Produkty tego typu można znaleźć w BOŚ Banku, SK Banku, BIZ Banku oraz w podmiotach z grupy Getin Banku. Co ciekawe z pięciu produktów zajmujących 3 miejsce w naszym zestawieniu, aż trzy są dostępne dla każdego. Mam tu na myśli brak przymusu założenia ROR. Takie udogodnienie dotyczy EKO Lokaty Zielnej (BOŚ Bank), Lokaty Jak Marzenie (GetinOnline) oraz Smart Lokaty (BIZ Bank).

Lokaty roczne

Najlepsze lokaty na 3 tys. złotych,
okres oszczędzania 12 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
SK Bank
Interlokata Standard - oprocentowanie zmienne
3,70%
89,91 zł
tak
SK Bank
Lokata standardowa
3,60%
87,48 zł
nie
Bank Zachodni WBK
Lokata Mobilna
3,50%
85,05 zł
tak

Wśród lokat rocznych pierwsze trzy miejsca zajęły instrumenty oferowane przez SK Bank oraz Bank Zachodni WBK. Przy czym pierwsze i drugie miejsce padło łupem SK Banku. Oprocentowanie analizowanych depozytów rozłożyło się bardzo symetrycznie i wygląda następująco 3,70 proc. (Interlokata Standard), 3,60 proc. (Lokata standardowa) i 3,50 proc. (Lokata Mobilna).

Podsumowanie

Na ostatnim swoim posiedzeniu Narodowy Bank Polski utrzymał swoje stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Sytuacja ta spowodowała, że w ostatnim miesiącu nie odnotowano specjalnych zmian w ofertach lokat bankowych. Oprocentowanie najlepszych nadal wynosi około 4 – 5 proc. w skali roku (zwłaszcza tych zakładanych na krótki okres).

Należy jednak wspomnieć (wracając do frazy poruszonej w tytule), że w większości przypadków w zamian za udostępnienie atrakcyjnego depozytu banki wymagają od klienta skorzystania z innego produktu – najczęściej rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Trzeba wiedzieć, że niekiedy konta te nie są prowadzone za darmo, a co za tym idzie zyski wypracowane z lokaty mogą zostać skonsumowane przez opłaty związane z ROR. Dlatego wybierając konkretne rozwiązanie koniecznie należy zapoznać się z tabelą opłat obowiązującą w danym banku.

Na zakończenie dodam, że przedstawione powyżej zestawienia są aktualne w chwili stworzenia tego posta. Wszyscy bowiem wiemy, że banki bardzo często zmieniają charakterystykę swoich produktów.

Pozdrawiam Jacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates