Ads 468x60px

.

02 grudnia 2014

SMART Konto, czyli czy konto osobiste może być bystre


BIZ Bank, SMART Bank, a może FM Bank. Tak, te wszystkie podmioty to jedna i ta sama instytucja. Dawny FM „zmienił się” w BIZ i stworzył nową markę SMART. Brzmi to trochę skomplikowanie, ale najważniejsze, że ten ostatni ma do zaoferowania produkt, który może niektórym wydać się atrakcyjny. Mowa o rachunku osobistym o wdzięcznej nazwie SMART Konto.

SMART Konto to typowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Można go założyć poprzez infolinię, wniosek internetowy lub przy użyciu aplikacji mobilnej dostępnej w Google Play lub App Store. Co ważne właścicielem tego konta może być tylko osoba pełnoletnia i posiadająca status rezydenta w naszym kraju. Ponadto każdy klient może posiadać tylko jeden taki rachunek.

Przejdźmy teraz do rzeczy i sprawdźmy co ma do zaoferowania to „bystre” konto?

SMART Konto jest prowadzone bezpłatnie, co oznacza że klient nie ponosi żadnych obciążeń związanych z jego obsługą. Mam tu na myśli w szczególności: brak opłat za otwarcie i użytkowanie rachunku, brak opłat za wydanie/wznowienie i używanie karty debetowej, darmowe przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, a także zero prowizji za wypłatę ze wszystkich bankomatów na całym świecie (do końca 2014 wszystkie, potem tylko 3 pierwsze w miesiącu).

Rachunek przygotowany przez SMART Bank wydaje się być naprawdę warty uwagi. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest on adresowany do typowo „nowoczesnych” klientów, którzy będą go obsługiwać za pomocą swojego smartfona lub bankowości internetowej. Aby jednak nie było tak kolorowo poszukajmy w nim wad.

Pierwsza z nich i chyba jedyna dotyczy obsługi tego rachunku w bankomatach BZ WBK (tak, nie pomyliliście się – napisałem obsługi w bankomatach). W tabeli opłat i prowizji przygotowanej przez SMART Bank widnieją bowiem następujące opłaty:Ponadto bank pobiera 5 złotych za wykonanie przelewu zagranicznego, wysłanie do klienta wyciągu z rachunku w formie papierowej oraz za udostępnienie usługi polecenia zapłaty. Ponadto warto wspomnieć, że od stycznia 2015 roku tylko pierwsze 3 wypłaty z bankomatów będą darmowe, a za każdą następną bank będzie pobierał również 5 złotych.

Ale jest wisienka…

SMART Konto to bardzo udane konto osobiste, które klient może użytkować praktycznie za darmo. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym produktem jest dołączane do niego konto oszczędnościowe z oprocentowaniem wynoszącym 3,50 proc. (było 4 proc.) w skali roku. Można je otworzyć podczas składania wniosku o ROR.

SMART Procent, bo tak nazywa się ten rachunek umożliwia klientom naprawdę efektywne pomnażanie oszczędności. Do kwoty 50 tys. złotych jest on oprocentowany na 3,50 proc. (było 4 proc.) w skali roku, a dla środków przekraczających tą wartość parametr ten wynosi 2,50 proc. (było 3 proc.). Tak wysoki poziom oprocentowania powoduje, że rachunek SMART Procent jest obecnie najwyżej oprocentowanym kontem oszczędnościowym na rynku.

Co ważne w regulaminie prowadzenia rachunków SMART Bank zastrzega, że o zamiarze zmiany oprocentowania tego rachunku poinformuje klienta z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki temu zyska on czas na znalezienie dla siebie innej atrakcyjnej oferty.

Podsumowanie

SMART Konto doskonale wpisuje się w tendencje aktualnie panujące na rynku usług bankowych. Mam tu na myśli, że banki coraz większą wagę przywiązują do oferowania rachunków osobistych, które należy obsługiwać wyłącznie przy użyciu kanałów zdalnych. Oczywiście nie ma w tym nic złego, zwłaszcza, że takie konta wówczas stają się całkowicie darmowe.

Jeśli chcesz poznać moje opinie na temat innych konto internetowych, to kliknij w interesujący Cię produkt:

- T-Mobile Konto – T-Mobile Usługi Bankowe

- eKonto mobilne – mBank

- PlusKonto – Plus Bank

- Konto Osobiste – Orange Finanse

Pozdrawiam Jacek

5 komentarzy:

 1. Wdług mojej oceny to rownież udane konto i myślę że śmiało może dorównać internetowemu "bestsellerowi" czyli eKontu pod warunkiem że bank nie będzie wprowadzał żadnych dodatkowych opłat. Trochę gorzej wyszła im dostępna w ofercie pożyczka która miała być bankową odpowiedzią na chwilówki. Nie dość że jest dużo odrzuceń wniosków to jeszcze warunki i koszty bardzo podobne jak w firmach pozabankowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. To konto doskonale wpisuje się w aktualny trend rynkowy. Banki oferują darmowe ROR-y, gdy te są używane wyłącznie przez internet. Co do opłat, to wszyscy wiemy, że banki chętnie zmieniają swoje tabele. Trzeba być czujnym. Dzięki za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku odrzucało mnie w tym banku wizja tych trzech bezpłatnych wypłat z bankomatów, po czym przeanalizowałem jak korzystam z gotówki i wyszło, że wypłacam w ciągu miesiąca... max. 3 razy gotówkę. Wszystko wskazuje na to, że gdy skończy mi się promocja na 4% rachunek oszczędnościowy w Orange Finanse przetransferuję środki do Smart Banku. Miejmy nadzieję, że utrzyma takie oprocentowanie jak najdłużej! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobre w Smart Banku jest to, że podmiot ten o zamiarze obniżenia oprocentowania konta oszczędnościowego poinformuje klienta z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. To zawsze da trochę czasu na znalezienie lepszej oferty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, już nie ma banku SMART i konta, mamy nowy bank i Nest Bank. Również darmowe. Zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Jeżeli ktoś szuka darmowego, które można założyć przez internet, to z pewnością dobry wybór.

  OdpowiedzUsuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates