Ads 468x60px

.

16 grudnia 2014

Pieniądze zawsze po ręką – ranking kont oszczędnościowych grudzień 2014


W minionym tygodniu pisałem o najlepszych lokatach, jakie można założyć na 3 tys. złotych. Dziś postanowiłem pójść za ciosem i poszukać równie atrakcyjnych kont oszczędnościowych. Zapraszam Was do grudniowego rankingu kont oszczędnościowych.

Niewątpliwą zaletą kont oszczędnościowych jest to, że z jednej strony pozwalają one lokować posiadane przez nas nadwyżki finansowe na atrakcyjnych warunkach, a z drugiej nie wymuszają od nas zamrażania pieniędzy na określony termin (tak jest w lokatach). Innymi słowy klient w każdej chwili ma dostęp do swoich oszczędności.

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę w kontach oszczędnościowych jest to, że zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu z takiego rachunku jest darmowa. Każda kolejna niesie ze sobą konieczność uiszczenia wysokich opłat (nawet 10 zł za transakcję).

  Najlepsze konta oszczędnościowe dla kwoty 2 tys. zł,
okres oszczędzania 1 miesiąc
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
4,00 %
5,40 zł
tak
Bank Smart
Konto SMART Procent
3,50 %
4,73 zł
tak
bossabank
Konto Oszczędnościowe Ekoprofit
3,50 %
4,73 zł
tak
Getin Online
Konto Oszczędnościowe  
3,50 %
4,73 zł
tak

Najlepsze konto oszczędnościowe oferuje obecnie Orange Finanse. Rachunek, o którym mowa jest oprocentowany na 4 proc. w skali roku, a maksymalna kwota jaką można na nim ulokować wynosi 10 tys. złotych. Co ważne tak wysokie odsetki można uzyskać przez okres 3 miesięcy licząc od daty otwarcia konta oszczędnościowego. Po tym okresie wysokość tego parametru zostanie obniżona do oprocentowania nominalnego jakie będzie obowiązywało w tym banku w przyszłości (na dzień dzisiejszy jest to 1,2 proc. do kwoty 50 tys. zł).

Kolejne miejsca na podium zajęły równocześnie trzy instytucje. Są to Bank Smart, bossabank oraz GetinOnline. 

Bank Smart zdecydował się obniżyć oprocentowanie swojego konta oszczędnościowego z 4 proc., do 3,50 proc. w skali roku. Tym samym podmiot ten stracił swoje pierwsze miejsce z ubiegłego miesiąca (ranking listopad 2014). Jednak Konto SMART Procent nadal jest warte uwagi. Umożliwia ono bowiem ulokowanie na nim kwoty nawet 50 tys. złotych, co jest dość znaczną sumą zwłaszcza w odniesieniu do opisanego powyżej Orange Finanse.

Podobne warunki funkcjonowania oferuje Konto oszczędnościowe EKOProfit z bossabanku. Na rachunku tym również można ulokować kwotę 50 tys. złotych na 3,50 proc. w skali roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że podmiot ten promocyjnym oprocentowaniem objął zarówno nowych, jak i obecnych klientów tej instytucji.

Jeszcze więcej na swoim koncie oszczędnościowym pozwala ulokować GetinOnline. Kwota 100 tys. złotych jest najwyższa spośród wszystkich opisywanych tu rachunków. Do tego dochodzi stosunkowo długi okres trwania promocji. Stawka oprocentowania 3,50 proc. obowiązuje do końca miesiąca, w którym nastąpiło założenie konta oszczędnościowego oraz przez kolejne następujące po sobie 3 miesiące kalendarzowe. W rezultacie może to być „prawie” 4 miesiące, gdyby otworzyć dany rachunek pierwszego lub drugiego dnia miesiąca.

WAŻNE!!!

Wszystkie opisane powyżej konta oszczędnościowe wymagają od klienta założenia ROR.

Zmiany:

Z zestawienia wyleciał BGŻOptima, który przed miesiącem oferował konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,50 proc. Aktualny poziom tego parametru wynosi teraz 3 proc. i dotyczy tzw. nowych środków.

Podsumowanie

Konta oszczędnościowe to bardzo przydatne instrumenty w gromadzeniu nadwyżek finansowych. Niestety na skutek niskich stóp procentowych obowiązujących w naszym kraju oprocentowanie tych rachunków ciągle maleje. Najlepszym przykładem jest tu opisany powyżej BGŻOptima, czy Smart Procent. Niemniej na rynku trudno obecnie znaleźć inne rozwiązania umożliwiające oszczędzanie pieniędzy przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej płynności.

Pozdrawiam Jacek

3 komentarze:

 1. Z jednej strony dużo osób ubolewa nad niskim oprocentowaniem kont oszczędnościowych, ale z drugiej strony patrząc, cieszą się te osoby które mają do spłacania wysokie kredyty. Dzięki obniżonym stopom procentowym ich raty nieco się zmniejszyły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W finansach nigdy nie da się wszystkich zadowolić. To co jest dobre dla kredytobiorców (niskie stopy), jest "słabe" dla oszczędzających. Grunt to umiejętnie wykorzystywać aktualną sytuację. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Patrząc na ten ranking z perspektywy czasu, aż się człowiek uśmiecha, bo widać jak dużo się przez ten czas zmieniło...

  OdpowiedzUsuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates