Ads 468x60px

.

18 grudnia 2014

5 x 5 na 5 – czyli lokaty na bogato


Posiadacze nadwyżek finansowych znaleźli się obecnie w nie najlepszej sytuacji. Gama instrumentów służących do bezpiecznego pomnażania oszczędności mocno się ograniczyła. Oczywiście mam tu na myśli rozwiązania zapewniające względnie atrakcyjny zarobek. Niemniej na rynku da się znaleźć produkty, na których można uzyskać nawet okrągłe 5 procent. Gdzie ich szukać? Zapraszam do lektury.

Dzisiejszy wpis jest niejako uzupełnieniem zamieszczonych niedawno rankingów lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Jest on adresowany do osób, którym zależy na efektywnym pomnażaniu swoich pieniędzy. Wiem, że okres świąt nie sprzyja oszczędzaniu, ale … może podczas spędzania czasu z rodziną będziecie dyskutować o swoich finansach i zamieszczony poniżej materiał okaże się dla Was przydatny.

Lokaty bankowe z oprocentowaniem 5 proc. (i więcej) w skali roku oferuje obecnie pięć instytucji. 5 lokat na 5 procent w 5 bankach - brzmi to nieprawdopodobnie, ale tak jest. Oto te produkty:

Lokaty bankowe z oprocentowaniem 5 procent w skali roku
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Okres trwania lokaty
Wymagany ROR
SK Bank
Lokata standardowa
5,80%
5 lat
nie
Idea Bank
Lokata HAPPY
5,00%
3 m-ce
nie
Deutsche Bank Polska
db Lok@ta
5,00%
2 m-ce
tak
Meritum Bank
Lokata Start
5,00%
2 m-ce
tak
Lion’s Bank
Lokata Bonjour
5,00%
1 m-c
nie

Najwyżej oprocentowany obecnie depozyt można znaleźć w SK Banku. Jest to pięcioletnia Lokata standardowa z oprocentowaniem 5,8 proc. w skali roku. Instrument ten jest skierowany do osób zainteresowanych długoterminowym oszczędzaniem pieniędzy. Do podstawowych wad tej lokaty należy zaliczyć to, że można ją otworzyć tylko w oddziale bankowym oraz jej zmienne oprocentowanie. W ramach uzupełnienia warto dodać iż SK Bank ma w swojej ofercie jeszcze inne depozyty z oprocentowaniem powyżej 5 proc. – szczegóły dostępne na stronie tej instytucji.

Lokata HAPPY – sztandarowy produkt Idea Banku, który można założyć tylko jeden raz. Jego największymi zaletami są: brak wymogu posiadania konta osobistego w tej instytucji, wysokie oprocentowanie (5 proc.) oraz krótki okres trwania (3 miesiące). Maksymalna kwota lokaty to 10 tys. złotych.

db Lok@ta w Deutsche Banku to produkt adresowany do osób dysponujących wolną kwotą w wysokości maksymalnie 10 tys. złotych. Podobnie tak, jak opisana powyżej lokata w Idea Banku depozyt ten można założyć tylko jeden raz. Niestety aby tego dokonać konieczne jest posiadanie konta osobistego w tej instytucji.

Lokata Start od Meritum Banku to bardzo podobne rozwiązanie do tego co proponuje Deutsche Bank. Po pierwsze aby skorzystać z tej lokaty trzeba posiadać Proste Konto Osobiste (dokładny opis produktu dostępny TUTAJ). Po drugie – depozyt można założyć jednokrotnie. Po trzecie ulokowana kwota nie może być większa niż 10 tys. złotych.

Lokata Bonjour jest adresowana do bardzo zamożnych klientów, ponieważ minimalna kwota lokaty wynosi aż 200 tys. złotych. Jako zaletę należy uznać brak konieczności posiadania konta osobistego w tym banku oraz bardzo krótki okres jej trwania (1 miesiąc).

Opisane powyżej lokaty stanowią czołówkę produktów służących do efektywnego pomnażania oszczędności. Wszystkie oferują bowiem osiągniecie ponadprzeciętnych zysków. Trzeba jednak zaznaczyć, że z niektórych można skorzystać tylko jeden raz lub dodatkowo „kupić” produkt bankowy jakim jest konto osobiste.

Pozdrawiam Jacek

3 komentarze:

 1. Ta propozycja SK banku wydaje się całkiem kusząca szczególnie jeśli ktoś szuka lokaty długoterminowej z dobrym zyskiem, tylko pytanie czy jest jakieś ograniczenie względem wpłacanej kwoty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem to ograniczeń nie ma, ale zamrażanie pieniędzy na tak długi okres powinno zostać dokładnie przemyślane. Nikt przecież nie wie co wydarzy się w przeciągu następnych kilku lat. Chyba, że na takim depozycie ulokujemy środki, co do których mamy pewność, że nie będą nam potrzebne.

   Usuń
 2. Świetne propozycje dla kogoś kto lubi lokaty długoterminowe- czyli nie dla mnie. 5 lat to jednak szmat czasu i jeśli nam się nie spieszy to trochę możemy na tym zyskać. Ale czy dużo? Nie znamy przyszłości, nie wiemy jak wahać będzie się oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates