Ads 468x60px

.

11 listopada 2014

Jak inwestować w fundusze? Czym one są?


Pomnażanie oszczędności to trudna i wymagająca operacja. Wynika to z tego, że posiadacze nadwyżek finansowych muszą nie tylko znaleźć instrument pozwalający im uzyskać zadowalającą stopę zwrotu, ale także na bieżąco śledzić bieżącą sytuację na rynkach finansowych. Jedną z metod gromadzenia pieniędzy jest lokowanie ich w funduszach inwestycyjnych. Zapraszam do cyklu krótkich poradników poświęconych właśnie temu zagadnieniu. Dzięki Michał za podrzucenie tematu :)

W dzisiejszej odsłonie poradnika poświęconemu temu jak inwestować w fundusze, chciałbym pokrótce opowiedzieć czym są te podmioty i jaki jest ich główny profil działalności.

Trochę o przeszłości

Polska historia funduszy inwestycyjnych sięga początku lat 90 ubiegłego wieku. Pierwszym tego typu rozwiązaniem był uruchomiony w 1992 roku Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy. Umożliwiał on jako pierwsza instytucja w naszym kraju „zbiorowe” inwestowanie pieniędzy klientów. Działał on samodzielnie przez okres blisko trzech lat, po czym nastąpiło stopniowe pojawianie się na rynku nowych podmiotów. Jednak największy rozkwit tego typu instytucji miał miejsce 10 lat temu, czyli dokładnie przed wybuchem największego kryzysu finansowego w historii.

Czym tak naprawdę są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne to instytucje zbiorowego inwestowania pieniędzy w instrumenty występujące na rynku finansowym. Polega to na tym, że osoby dysponujące nadwyżkami środków wpłacają je do takiego funduszu, a ten w ich imieniu kupuje akcje, obligacje, waluty, nieruchomości itd. w zależności od przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej.

Na rynku występują rozwiązania lokujące pieniądze klientów w bezpieczne aktywa (obligacje skarbowe, bony pieniężne) oraz inwestujące w sposób bardzo agresywny (akcje spółek, instrumenty pochodne). Na szczęście klient przed wpłaceniem pieniędzy do danego funduszu sam wybiera profil jego działalności, a co za tym idzie jest świadomy ponoszonego przez siebie ryzyka.

Nie odkryję żadnej tajemnicy, gdy powiem że podmioty inwestujące w sposób bezpieczny i zrównoważony osiągają dużo gorsze wyniki niż rozwiązania agresywne. Oczywiście ta zależność występuje tylko w przypadku sprzyjającej koniunktury gospodarczej. (ale o tym będzie mowa w kolejnym wpisie poświęconemu funduszom).

Bardzo istotną kwestią dotyczącą funduszy jest to, że są one zarządzane przez osoby dysponujące nie tylko wiedzą na temat funkcjonowania całego rynku finansowego, ale także odpowiednim doświadczeniem. To wszystko sprawia, że to oni (a nie klient) wyszukują odpowiednich okazji inwestycyjnych i przeprowadzają transakcje na starannie wybranych instrumentach. Rola klienta sprowadza się tylko do wyboru funduszu i wpłacenia do niego swoich pieniędzy.

Na zakończenie tylko dodam, że fundusze inwestycyjne na pewno nie są rozwiązaniem dla każdego. Niemniej jednak umiejętne korzystanie z tych instrumentów pozwala osiągać naprawdę fajne stopy zwroty. Ale o tym będzie mowa już w kolejnych wpisach, do których śledzenia serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam
Jacek

PS. Jeśli uważasz, że publikowane przeze mnie wpisy są dla Ciebie atrakcyjne bardzo proszę o „polubienie” mojej strony na FB – wtedy na pewno nie przeoczysz żadnej istotnej informacji z rynku finansowego. Z góry dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates