Ads 468x60px

.

07 października 2014

Jak przenieść konto do innego banku?
Ostatnio pisałem o aspektach, na które koniecznie należy zwrócić uwagę poszukując konta bankowego. W dzisiejszym wpisie chcę się z Wami podzielić informacjami dotyczącymi przeniesienia naszego dotychczasowego rachunku do innej instytucji.

Swobodę w przenoszeniu kont osobistych pomiędzy bankami umożliwiła klientom rekomendacja Związku Banków Polskich, która weszła w życie w styczniu 2010 roku. Od tego czasu przy wykorzystaniu tego udogodnienia przeniesiono 72 840 rachunków bankowych (stan na koniec czerwca br.). Widać zatem doskonale, ze usługa ta cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Ale wróćmy do tematu.

Przenoszenie rachunków bankowych ma na celu ułatwienie klientom zmianę banku na ten, w którym znajdą oni lepszą ofertę. Warto wiedzieć, że usługa ta jest oferowana tylko na terenie naszego kraju oraz dotyczy ROR’ów prowadzonych w polskim złotym.

Wraz z rachunkiem przeniesieniu podlegają polecenia zapłaty, zlecenia stałe oraz saldo występujące na rachunku. Co ważne, jeśli klient już otworzył rachunek w nowym banku to przenieść można albo same usługi, albo tylko saldo z rachunku.

Trudności

Problemy z przeniesieniem mogą wystąpić, gdy nasz ROR służy do obsługi zaciągniętego kredytu, występuje na nim debet, gdy został wskazany do wypłaty odsetek z lokaty, gdy jest to rachunek wspólny i do jego zamknięcia wymagana jest zgoda obojga współwłaścicieli, gdy jest to rachunek typu direct, czyli otwarty przez internet bez podpisywania papierowych dokumentów.

Ponadto przeniesienie nie działa, gdy na konto wpływają jakieś zagraniczne świadczenia (renty, emerytury) lub właściciel rachunku ogłosił upadłość konsumencką.

Jak przenieść?

W celu przeprowadzenia transferu swojego ROR’u do innego banku klient musi złożyć w nowym banku wniosek o przeniesienie rachunku wraz z pełnomocnictwem dla tej instytucji zezwalające jej na załatwienie wszystkich formalności. Ważne aby podpisy na tych dokumentach były takie same jak te, które złożyliśmy na karcie wzoru podpisu w starym banku. Jeśli wystąpią różnice w podpisach przeniesienie rachunku stanie się niemożliwe.

Istotną kwestią jest jeszcze to, że we wniosku klient musi dokładnie zaznaczyć jakie usługi chce przenieść do nowego banku. Ważne jest określenie wszystkich przenoszonych parametrów, czyli numerów rachunków, danych odbiorców przelewów, daty wykonywania operacji itd.

Przykładowy wniosek (tutaj z PKO BP) wygląda tak: kliknij

Ważne:

-przenosząc ROR zmianie ulegnie numer naszego konta (nowy bank przydzieli nam rachunek zgodny z jego numeracją),

-przeniesienie rachunku nie jest jednoznaczne z zamknięciem konta w starym banku (no chyba, że tak wskażemy we wniosku),

-przeniesienie ROR do nowej instytucji nie zwalnia nas z obowiązku uiszczenia opłat za konto w starym banku (o ile takie zostały naliczone),

-przeniesienie usług płatniczych do nowego banku będzie zrealizowane tylko pod warunkiem, że takie usługi znajdują się w ofercie nowej instytucji.

Transferując swój rachunek osobisty do nowego banku klient może zlecić także tej instytucji poinformowanie wszystkich kontrahentów o zmianie numeru naszego konta. Jest to bardzo wygodne, gdyż dzięki temu klient nie musi sam zawiadamiać pracodawcy, ZUS’u, czy urzędu skarbowego. Całą tą operacją zajmie się nowy bank – oczywiście pod warunkiem, że takie zlecenie zostało zawarte we wniosku składanym przez klienta.

Istotną kwestią jest jeszcze dokładne określenie dat, do kiedy wszystkie operacje finansowe będą dokonywane przez stary bank, a od kiedy zaczną one być realizowane poprzez nową instytucję.

Na zakończenie jeszcze wspomnę, że jeśli w całym procesie przenoszenia rachunku nie wystąpią żadne komplikacje, to cała procedura nie powinna zająć więcej niż 7 dni roboczych.

Proste? To po co przepłacać :)
Pozdrawiam Jacek

1 komentarz:

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates