Ads 468x60px

.

25 września 2014

Jak szukać kredytu hipotecznego?


Ostatnio na blogu pisałem o tym na co zwracać uwagę zaciągając kredyt hipoteczny. Dziś chcę rozszerzyć nieco to zagadnienie i przedstawić kilka sposobów dotyczących sprawnego poszukiwania takich produktów. Zapraszam zatem do lektury.

Kredyty hipoteczne, jak wszyscy doskonale wiemy, stanowią doskonałe źródło finansowania transakcji przeprowadzanych na rynku nieruchomości. Są one oferowane niemal przez wszystkie banki działające w Polsce. Co więcej, są one uważane za jedne z najbezpieczniejszych zobowiązań, ponieważ ich zabezpieczeniem jest ustanowiona hipoteka na kredytowanej nieruchomości.

Poszukiwania kredytu hipotecznego można rozpocząć na wiele sposobów:

Pierwszym i najbardziej czasochłonnym będzie samodzielna wizyta w oddziałach banków udzielających takich zobowiązań. Niestety to rozwiązanie niesie ze sobą konieczność odwiedzenia wielu miejsc w krótkim czasie i w każdym powtarzania tych samych informacji dotyczących naszej sytuacji finansowej.

Drugą metodą jest skorzystanie z internetowej porównywarki ofert kredytowych. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie pozwalające w efektywny sposób zestawić ze sobą oferty kilku banków i wybranie najlepszej. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że procedura zaciągnięcia zobowiązania hipotecznego jest dość skomplikowana, a w takiej wirtualnej porównywarce trudno rozwiać wszystkie nasze wątpliwości.

Trzecim sposobem jest odwiedzenie firmy pośrednictwa finansowego. Podmioty te mają podpisane umowy z bankami i na tej podstawie oferują klientom produkty kredytowe oraz oszczędnościowe. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w jednym miejscu możemy poznać ofertę kilku banków i w razie czego dopytać o szczegóły obsługującego nas doradcę.

A oto jak ja zaciągnąłem swój kredyt hipoteczny…

Swój kredyt hipoteczny zaciągnąłem blisko 4 lata temu. Droga jaką przeszedłem poszukując najlepszego produktu wyglądała następująco:

Krok 1
Znalezienie mieszkania i ustalenie kwoty kredytu.

Krok 2
Wykorzystanie internetowej porównywarki finansowej do znalezienia 3 – 5 banków z najlepszymi warunkami kredytowymi przy przyjętych parametrach.

Krok 3
Wizyta u pośrednika finansowego i zawężeni liczby banków do 2-3 instytucji. Tu taka mała uwaga: pośrednik, u którego byłem próbował za wszelką cenę „sprzedać” mi kredyt hipoteczny udzielany przez bank ze swojej grupy kapitałowej pomimo tego, że wcale nie była to najlepsza oferta. Zatem wcześniejsze sprawdzenie ofert w internecie dało mi chociażby minimalną wiedzę o rynku.

Krok 4
Podpisanie umowy zakupu mieszkania i samodzielne złożenie wniosków kredytowych do 3 banków, które w rezultacie pokrywały się z tymi co znalazłem w internecie i które wymienił pośrednik.

Krok 5
Podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie zobowiązania.

Jak widać wykorzystałem wszystkie trzy drogi do znalezienia swojego kredytu hipotecznego. Wynika to z faktu, że takie zobowiązanie zaciąga się przecież na 30 lat. Nie można sobie zatem pozwolić na wybranie pierwszej lepszej oferty, tylko dlatego, że bank zgodził się nam udzielić kredytu. Warunki w poszczególnych instytucjach są tak rozbieżne, że różnice w kosztach obsługi „hipotek” mogą wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pozdrawiam Jacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates