Ads 468x60px

.

15 września 2014

Deflacja sprzyja oszczędzającym

Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny podał najświeższe dane dotyczące inflacji. Okazało się, że drugi miesiąc z rzędu (lipiec był pierwszym) mamy w Polsce do czynienia z deflacją. Najprościej deflację można wytłumaczyć jako ogólny spadek cen. Oznacza to nic innego, jak to, że za dzisiejsze 100 złotych w przyszłości (dajmy na to za rok) będziemy mogli kupić więcej towarów niż obecnie. Czyż to nie jest wspaniała informacja :)

Przyjęło się mówić, że deflacja jest zjawiskiem niepożądanym, szkodliwym i że za wszelką cenę należy z nią walczyć. Niemniej jednak z punktu widzenia „zwykłych obywateli” spadek cen jest rzeczą dobrą.

Po pierwsze, niższe ceny spowodują, że za tą samą kwotę będziemy mogli nabyć więcej towarów i usług.

Po drugie, kupno tańszych produktów przełoży się na zwiększenie poziomu naszych oszczędności (na zakupy wydamy mniej pieniędzy).

Po trzecie, wzrośnie realna wartość naszych pieniędzy.

I ja właśnie w sprawie tej realnej wartości. Czym ona właściwie jest i jak ją prawidłowo policzyć?

Załóżmy, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami lokaty bankowej. Podstawowym elementem związanym z tym produktem finansowym jest jego oprocentowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku lokat występują:

- oprocentowanie brutto, to ono jest eksponowane we wszystkich reklamach depozytów bankowych i służy jako podstawa do wyliczania należnych klientowi odsetek,

- oprocentowanie netto, czyli oprocentowanie opisane powyżej pomniejszone o tzw. podatek Belki (19 proc.)

- oprocentowanie realne, czyli takie uwzględniające inflację.

Wzór jaki ja stosuję do obliczania oprocentowania realnego wygląda tak:

((1 + oprocentowanie netto) / (1 + inflacja)) – 1 = oprocentowanie realne

Wygląda zawile więc przykład liczbowy dotyczący konkretnej lokaty: Klient przed rokiem założył 12 miesięczną lokatę na kwotę 10 tys. złotych z oprocentowaniem równym 5 proc. w skali roku. Stopa inflacji w tym czasie wyniosła 3 proc. Ile zarobił klient?

- brutto -
5 proc. x 10000 zł = 500 zł

- netto -
5 proc. x (1 – 19 proc. podatek) = 4,05 proc.
4,05 proc. x 10000 zł = 405 zł

- realnie -
(1 + 4,05 proc.) / (1 + 3 proc.)-1 = 1,02 proc.
1,02 proc. x 10000 zł = 102 zł

Robi wrażenie prawda? 102 zł realnego zarobku z lokaty oprocentowanej na 5 procent. Warto wiedzieć, że ten sam depozyt przy inflacji równej 1 proc. pozwoli zarobić już 302 złote, a przy dzisiejszym odczycie deflacji (-0,3 proc.) już 436 złotych. Powyższe wyliczenia dotyczą realnej wartości pieniądza, a nie kwoty odsetek jaką otrzyma klient od banku. Ta pozostanie niezmienna i wyniesie 405 złotych.

Realna wartość pieniądza pokazuje zatem ile będą warte nasze pieniądze w przyszłości. Za dzisiejsze 100 złotych przy wystąpieniu inflacji (wzrost cen) kupimy mniej towarów niż obecnie. W przypadku wystąpienia deflacji (spadek cen) nasza „stówka” będzie warta więcej niż obecnie.

Pozdrawiam serdecznie, Jacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Zastrzeżenie

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszystkie decyzje inwestycyjne czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.
 
Blogger Templates